Aktualności

Dni Otwarte – podsumowanie

Dnia 10 maja br. na Dworcu Lokalnym przy ul. Towarnickiego 7 odbyły się Dni Otwarte ZTM Rzeszów – Transport Zintegrowany. Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter, bowiem stanowiło część świętowania jubileuszu 10-lecia powstania naszej jednostki. Jak podkreślała Pani Dyrektor Anna Kowalska spotkanie to miało na celu pokazać mieszkańcom oraz zaproszonym Gościom jak bardzo zmienił się transport publiczny od 2009 r. Na płycie dworca ustawione zostały trzy autobusy, począwszy od zabytkowego Jelcza PR110 do tych najbardziej nowoczesnych – przegubowego oraz elektrycznego Solarisa. Każdy mógł wejść do takiego pojazdu, zasiąść za jego kierownicą, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o jego działaniu nie tylko od kierowców, ale także od członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

Dodatkowo nasi Goście mogli zobaczyć na co dzień niedostępną dla Podróżnych część dworca, jaką jest dyspozytornia. Tam zwiedzający poznali zasady organizacji pracy na dworcu a także sposoby pozyskiwania energii przez panele fotowoltaiczne. Dyspozytorzy prezentowali również możliwości systemów zarządzających Dworcem Lokalnym oraz monitoringiem. Dodatkowo pracownicy ZTM-u opowiadali o działaniu systemów, które pozwalają na śledzenie tras wszystkich autobusów, kontrolowania informacji wyświetlanych na tablicach elektronicznych, a także monitorujących tablice rejestracyjne pojazdów zatrzymujących się na przystankach.

Wśród grup zorganizowanych odwiedzili nas uczniowie dwóch szkół podstawowych oraz średnich. Dużym zaskoczeniem było dla nas zainteresowanie Dniami Otwartymi całkiem licznej grupy przedszkolaków. Co więcej, to właśnie te maluchy wykazały się największą wiedzą o komunikacji miejskiej. Szczególnie w pamięć zapadł nam wszystkim Adaś, który znał odpowiedzi na wszystkie pytania, nie tylko konkursowe.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także udostępnione przez firmę blinkee.city rowery, a także elektryczne skutery oraz hulajnogi.

Tegoroczne Dni Otwarte cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W przyszłym roku na pewno powrócimy z jeszcze lepszymi pomysłami.

Skip to content